sneakersy

Bądź mądrzejszy od buta!

CEO Soft Bank wysłało światu komunikat: „niebawem wszyscy będą głupsi od buta”. Bynajmniej nie jest to kiepski żart ani odważna mrzonka. Nie przewidują oni również masowego ogłupienia społeczeństwa (choć takie zagrożenie jest jak najbardziej realne). Chodzi tu o same buty, które już niebawem mogą uzyskać własną, sztuczną inteligencję.

Szef Soft Banku wyraźnie zapowiedział: Jeden z chipów umieszczonych w Twoim bucie w ciągu najbliższych 30 lat będzie mądrzejszy niż Twój mózg. Będziemy znaczyć mniej niż nasze buty, pomimo tego, że wciąż będziemy w nich chodzić.

Czy powinniśmy brać tę zapowiedź na serio? Czy ktokolwiek nadal skusi się na Adidas Superstar, które będą w mig rozwiązywać nieprzeskoczone przez nas krzyżówki? Czy komuś zaimponują Nike Roshe z wiedzą analityczną lub Nike Air Max 90 o wiedzy równej encyklopedii? Nawet jeśli takie wizje wywołują nam uśmiech na twarzy, pozostaje pytanie, po co Soft Bank miałby tworzyć tego typu wynalazki?

Dotychczas słyszeliśmy o chipach umieszczonych w naszych komputerach, tabletach i smartfonach, które miałyby wynosić te przedmioty na wyżyny inteligencji. Dlaczego zatem pośród tych przedmiotów znalazł się nagle zwykły kozak, mokasyn czy sneakersy? CEO Soft Banku chodziło o sam fakt, że w przeciągu 30 lat ultra-mądrym będzie mógł stać się każdy jeden przedmiot, nawet ten, który wedle słynnego powiedzenia był przez lata wyznacznikiem absolutnej głupoty i prostoty.

Sztuczna inteligencja z pewnością będzie nadal rozprzestrzeniać się w nowoczesnych technologiach i wyręczać człowieka w wielu czynnościach. Tak się dzieje już dzisiaj – żaden człowiek nie posiada możliwości tak szybkiej analizy danych czy tak obszernej pamięci jak najprostszy Pecet stojący na domowym biurku. Warto zatem uważać na to, co za kilka lat spotkamy na stopach przypadkowo napotkanego kolegi lub koleżanki – być może ich sneakersy będą wiedzieć o nas więcej niż my sami o sobie wiemy…

sneakersy

Related Posts