Czy sneakersy mogą powodować ból stóp?

Niestety okazuje się, że są i takie modele butów sportowych. Dlaczego tak się dzieje i jakich kicksów zatem powinniśmy się wystrzegać? Dowiedz się z tego artykułu.

Pomimo wielu zapewnień ze strony producentów obuwia sportowego o komforcie noszenia i niezawodnej wygodzie, niemal każdy z nas doświadczył przewlekłego, piekącego bólu w stopie, który był wywołany… noszeniem sneakersów. Choć nowa para może wydawać się dopasowana i komfortowa w sklepie, podczas mierzenia, to parę dni później chodzenie w niej gdziekolwiek może okazać się bardzo bolesne – czy to wyprawa do sklepu spożywczego, do parku czy do stacji metra. Ten ogromny ból w sensie dosłownym i metaforycznym potrafi zepsuć humor na długo i zniechęcić do noszenia jakichkolwiek butów. Ostatecznie wiele osób decyduje się szukać pomocy u podologa. To, czego możemy się dowiedzieć z wizyty u specjalisty tego typu, nie tylko uświadamia sposób, w jaki powinniśmy postrzegać obuwie, ale także powoduje rozproszenie bólu. Chcecie wiedzieć, jaki sekret kryje się w niewygodnych, bolesnych butach sportowych? Zostańcie z nami!

Co ciekawe, większość przypadków bólu stóp po noszeniu sneakersów jest spowodowanych nie samą wadą budowy buta czy kiepskim projektem lub wykonaniem, ale… niewłaściwą anatomią samej stopy. Liczne treningi, uprawianie takich dyscyplin jak bieganie czy taniec, noszenie nieodpowiednich butów innego typu niż sneakersy czy wybieranie zbyt małych rozmiarów może spowodować liczne zniekształcenia stopy w zakresie jej skóry czy kośćca. Do pakietu mogą dochodzić przekazywane genetycznie haluksy czy powiększenia dużego palca. Wówczas nawet najwygodniejsze buty sportowe na rynku, takie jak buty New Balance czy Adidas NMD mogą okazać się skutecznym narzędziem tortur powodując stan zapalny i tępy ból.

Musimy pamiętać o tym, że zapalenie i ból nie są normalnym stanem i należy jak najszybciej udać się z takimi objawami do lekarza! Oczywiście nie są one spowodowane wyłącznie baletem czy bieganiem. Głównymi przyczynami zmian i stanów zapalnych są również: genetyka, reumatoidalne zapalenie stawów i niewłaściwie dopasowane obuwie.

Niestety to wciąż nie oznacza, że sneakersy są w 100 procentach niewinne. One również mogą powodować odciski czy otarcia same w sobie, a także niekomfortowy ucisk na stopę. Otóż niektóre modele mogą przykładowo przesuwać stopę podczas chodzenia do przodu i stłaczać palce razem zbyt ciasno. To pierwszy krok do bólu. Właśnie dlatego wszyscy powinniśmy dokładnie analizować budowę każdego modelu buta sportowego, a zwłaszcza Ci, którzy mają wyjątkowo szerokie lub wysokie stopy. Okazuje się jednak, że nawet osoby o normalnej budowie stóp mają tendencję do wybierania modeli zbyt wąskich. Właśnie dlatego warto zacząć inwestować i nosić obuwie marek, która oferuje różne szerokości swoich modeli, co zapobiega powstawaniu uczucia dyskomfortu.

Morał z tej historii jest taki: buty sportowe to najlepsze, co może nam się trafić, jednak i one bywają źle dopasowane. Właśnie dlatego nie można ich unikać, ale należy z uwagą dobierać każdy model, niekoniecznie kierując się tylko i wyłącznie modą czy trendami. Zamiast tego, wybierając kolejną parę butów Nike czy Reebok, upewnij się, że cholewka jest uszyta tak, aby pozwolić Ci swobodnie rozłożyć wszystkie palce i zrelaksować stopę w jej środku.

Nasza rada? Odwiedź czym prędzej sneakers sklep, aby wybrać sobie nową parę bezbolesnych butów od jednej z topowych, sportowych marek. Za każdym razem zwracaj uwagę na to, czy model ma predyspozycje do dostosowania się do indywidualnej budowy Twoich stóp.

A czy Wam trafił się kiedyś niewygodny model kicksów?

Related Posts