Jak będzie wyglądać „sneakers przyszłości”?

Jesteś ciekawy, jaka przyszłość czeka kicksy? Oto spekulacje, jak będą wyglądały sneakersy przyszłości i spostrzeżenia zebrane przez ekspertów w dziedzinie streetwearu.

Ponieważ technologia projektowania sneakersów staje się coraz bardziej zaawansowana, czasami nawet najbardziej doświadczony „hypebeast” może nie nadążać za aktualnymi trendami i nowinkami technologicznymi tkwiącymi w butach Nike, Reebok czy Jordan. Warto jednak zastanowić się, w którym kierunku zmierzają sneakersowe projekty i oszacować, jakie buty będziemy nosić na swoich stopach za 5, 10 czy 15 lat!

Dzięki pojawiającym się w butach futurystycznym funkcjom, takim jak technologia samo-sznurowania i drukowanie butów w technologii 3D na żądanie, trudno jest rozpoznać, które funkcje są jedynie sztucznym chwytem marketingowym, a co ma szansę na długowieczność. Taka wiedza pomogłaby nam na nowo zdefiniować współczesne sneakersy. Aby wyobrazić sobie, jak może wyglądać obuwie sportowe jutra, poszukaliśmy opinii ekspertów w dziedzinie streetwearu, którzy o trendach i kierunkach rozwoju kicksów wiedzą najwięcej z nas.

Wnioski?

Buty sportowe przyszłości będą nadawały się w 100% do recyklingu

Recykling i dbanie o planetę jest bez wątpienia najbardziej znanym trendem widocznym na horyzoncie. Równie ważne jest dążenie do dostosowania technologii tak, aby buty tworzyły zamkniętą pętlę i dawały całkowitą zdolność do recyklingu. Właśnie taką tendencję już możemy dostrzec w produkcji butów sportowych. Wystarczy przypomnieć działanie marki takiej jak Adidas, która przoduje w takich wysiłkach, debiutując modelem Adidas Futurecraft Loop – butów do biegania w 100% nadających się do recyklingu, wykonanych z jednego rodzaju materiału i posiadające konstrukcję unikającą toksycznych klejów.

Całkowity recykling polega na tym, że będziemy w stanie zutylizować but tak, by nie było po nim absolutnie żadnych odpadów. Wówczas pętla jest całkowicie zamknięta. Co więcej, pozwala ona na całkowite ponowne wykorzystanie zużytego do wykonania buta materiałów i zmienienie ich przeznaczenia oraz ponownie wykorzystanie, bez żadnego procentu odpadów.

Model Futurecraft Loop, który jest również produkowany przy użyciu technologii drukowania 3D, można zatem zwrócić do marki Adidas, gdzie buty będą umyte, zmielone na granulki i wtapiane w materiał na komponenty dla nowej pary butów, bez żadnych odpadów i bez jakiegokolwiek wyrzucania.

Niestety wizja zamkniętej pętli jest dopiero w fazie początkowej. Kolejnym wyzwaniem będzie więc samo skalowanie podobnego procesu i udostępnienie go masowej publiczności. Otóż do tej pory model Futurecraft był dostępny tylko w ograniczonych partiach i po cenach wyższych niż 400 dolarów.

Biofibry, takie jak pianka z alg, zajmą centralne miejsce

Podczas gdy materiały takie jak plastik oceaniczny są dziś już powszechnie stosowane w świecie obuwia sportowego, możemy spodziewać się wzrostu butów wykonanych z innego rodzaju materiału morskiego: alg.

 

Choć trudno sobie wyobrazić but wykonany z alg, to pojawiły się już firmy, które sprzedają buty sportowe wykonane z hybrydowego materiału na bazie alg EVA. Oprócz tego, że są one lepsze dla środowiska dzięki zastosowaniu naturalnych, organicznych włókien, to same glony mogą pomóc w oczyszczeniu przemysłu obuwniczego, znanego ze szkodliwych oddziaływań na środowisko.

Materiał ten jest nie tylko w pełni odnawialny, ale też sama jego produkcja prowadzi do oczyszczenia dróg wodnych. Dla planety jest to podwójna korzyść.

Twoje buty będą śledzić twoje kroki

Ponieważ konsumenci nadal uprawiaja zdrowszy styl życia i eksperymentują z technologią urządzeń śledzących ich ruchy i treningi, z pewnością zauważymy wzrost liczby butów z możliwością śledzenia naszych kroków.

Podczas gdy firmy takie jak Nike i Under Armour już wcześniej oferowały inteligentne buty treningowe (już w 2012 roku), to tamte modele, choć były bardziej błyskotliwe, nie bardzo spodobały się konsumentom i nie odniosły wielkich sukcesów.

Prawda jest taka, że ​​te inteligentne buty tak naprawdę nigdy się nie utrzymały. Dla przykładu buty Nike Training + cicho zniknęły niedługo po tym, jak wygasła wielka marketingowa fanfara, podczas gdy buty Under Armour i Altra tak naprawdę nigdy nie zaszkodziły tradycyjnej przestrzeni butów sportowych. Przynajmniej tak się nie stało do tej pory.

Tymczasem marki Nike i Under Armour wydały buty z chipami śledzącymi w lutym 2018 kiedy obie wypuściły odświeżone modele swoich poprzednich prób.

Co jest wyjątkowego w butach z systemem śledzenia. Zegarek czy telefon z aplikacjami to coś, co należy wziąć ze sobą na trening dodatkowo. Tymczasem w tym przypadku już samo włożenie butów uruchomi proces śledzenia i zbierania danych, a jak wiadomo dobre buty sportowe to klucz udanego treningu. Wszystko zatem będzie w pełni naturalne i niewymuszone.

Ceny pójdą w górę

Kupujący kicksy już teraz są skłonni wydawać setki dolarów na nowe modele. Niestety w przyszłości będą musieli wydać jeszcze więcej. I choć można łatwo zauważyć nie tylko wzrost, ale i momentalne spadki popularności kultowych sneakersów, takich jak na przykład Nike Air Jordan, to wciąż będą to najbardziej pożądane kicksy na świecie. Zwłaszcza tych, które powracają 15 lat po przejściu Michaela Jordana na emeryturę.

Nie wierzysz? Zatem lepiej, byś miał świadomość, że najdroższe Air Jordany w sprzedaży na StockX kosztują nawet 20 000 $.

Related Posts