sneakersy

Pętla czasu: ewolucja sneakersów

Czy znasz najważniejsze daty w ewolucji sneakersów? Oto krótka ściągawka, która pomoże Ci nadrobić to, co warto wiedzieć!

Co prawda nie ma zbyt wielu cudów związanych z przeciętnymi sneakersami, ale spróbujmy wyobrazić sobie życie bez nich. To niemal niemożliwe! Tymczasem okazuje się, że sneakersy przebyły długą drogę, trwającą ponad 40 tysięcy lat. Jak to możliwe? Cofnijmy się do samych początków.

40 000 lat temu

Ustalono, że to właśnie wtedy ludzie zaczęli nosić buty. Wiedza ta opiera się na zapisie znalezionym w trakcie wykopalisk. Jedna z teorii jest także oparta na zmianach anatomicznych stóp, które nastąpiły u pierwszego właściciela butów w czasach paleolitu.

1790

To właśnie w tym roku brytyjski wynalazca wprowadza w codzienne życie zastosowanie nowoczesnych sznurówek. Wiązanie rzeczy za pomocą sznurków co prawda nie było nowe, ale do tamtego czasu buty były w dużej większości zapinane na sprzączki lub guziki.

converse

1844

W 1844 roku Charles Goodyear składa wniosek o swój amerykański patent na proces wulkanizacji, który przetwarza naturalny kauczuk w niezwykle trwały materiał. Proces ten utorował drogę dla butów z gumowymi podeszwami, jakie znamy dziś.

1858

Lyman Reed Blake opatentował w 1858 roku maszynę do szycia, która mogła przymocowywać cholewkę butów do podeszwy. Ten wynalazek został później ulepszony i nazwany maszyną szewską McKaya, która znacznie przyspieszyła cały proces produkcji obuwia.

sneakersy

1916

Firma The United States Rubber Company prezentuje własną markę obuwia Keds. Były to pierwsze masowo produkowane buty sprzedawane jako „sneakersy”.

1978

Założyciel firmy Nike, Bill Bowerman, opatentował w 1978 roku koncepcję buta do biegania za pomocą gofrownicy swojej żony. Uzyskana za jej pomocą konstrukcja podeszwy zapewniała dużo lepszą trakcję w trakcie biegu.

2013

Marki New Balance i Nike ogłasiły w 2013 roku swoje pierwsze produkowane masowo buty sportowe z podeszwami drukowanymi technologią 3-D, rozpoczynając tym samym zupełnie nową erę w tworzeniu niestandardowych kicksów.

buty sportowe

Related Posts