adidas

Marka Adidas oferuje nam tego sezonu trzy bardzo ciekawe modele sneakersów. Każda z nazw oddaje hołd wybranemu miastu, mamy zatem na półce Adidas New York, Adidas Los Angeles i Adidas… Munchen. Zapraszamy Was na tę nietypową podróż już teraz.

Marka Adidas ma swoje korzenie w Europie, a dokładniej w Niemczech. Nic zatem dziwnego, że marka oferowała modele butów nawiązujących do niemieckich, największych miast. Jak się ma do tego Nowy Jork i LA? Są one pozostałościami po kolekcji „Adidas North America”, w której miały swoje miejsce również takie modele jak Bahamas, Dallas, Miami, San Francisco czy Montreal. Niestety nie wszystkie modele przetrwały z nami do dni dzisiejszych i doczekały się swoich reaktywacji. Jest to jednak wynikiem niejako sneakerheadowej selekcji naturalnej –  powróciły do nas modele, które wzbudziły najwięcej emocji i były niecierpliwie wyczekiwane i poszukiwane przez fanów marki. Przyjrzyjmy się temu, co możemy z tych pozostałości po „wielkich miastach” dostać w tym sezonie.

Adidas Munchen

Buty sportowe Adidas Munchen zostały wprowadzone na rynek w 1979 roku. To, co je wyróżniało to gładki przód wykonany z zamszu, tylną część wykonana z siatki i gruba podeszwa środkowa, podobna jak w modelu Puma California. Model został reaktywowany po tym jak z nieznanych powodów produkcja kolekcji „wielkich miast” została przerwana w latach 1984-85. Model Munchen miał jednak swoich entuzjastów, którzy wciąż poszukiwali pozostałych na rynku modeli w wersji oryginalnej. Obecnie niemal każdy sezon marki Adidas oferuje nową odsłonę modelu Munchen. Posiadają one wszystkie oryginalne cechy pierwowzoru, w tym najwyższej jakości zamszowe elementy górne oraz elementy skórzane, które zdobią panele boczne i piętę. Klasyczna podeszwa z gumy jest hołdem dla dawnych lat i czasów świetności marki. Wszystkie drobne, ale ważne z perspektywy czasu szczegóły zostały w modelu Munchen zachowane, w tym ząbkowane wykończenie wokół obszaru sznurowadeł, aby dopasować charakterystyczne paski Adidasa do panelu bocznego cholewki. Model ten został po raz pierwszy zaprojektowany jako but do treningu wewnętrznego – na sali treningowej lub korcie pod dachem. Nie można zapomnieć, że sneakersy te to znaczący krok naprzód w rozwijaniu lekkich butów treningowych, jakie dobrze znamy z aktualnych czasów. Stylistyka tych butów doskonale wpisuje się w kolekcję Adidas Originals i nieustannie skupia wokół siebie sneakerheadów lubiących buty o retro sznycie. Obecnie możemy nabyć przynajmniej 3 odsłony modelu Adidas Munchen (znajdziecie je m.in. w sneakers sklep). Do wyboru mamy cholewkę w kolorze szarym lub czarnym. W obu przypadkach jest ona wykonana z zamszu i umieszczona na klasycznej, brązowej podeszwie z gumy. Nie zmieniło się mocne wycięcie cholewki, które odważnie eksponuje kostkę oraz trzy paski z boku buta, które zgrabnie dopełniają całość.

adidas

Adidas New York

Model Adidas New York miał swoją premierę w latach 80-tych. Aktualne modele ukazujące się pod tą nazwą są jak najbardziej inspirowane tamtymi butami do biegania, które zrobiły wrażenie na miłośnikach joggingu i sportowego stylu na całym świecie. Tak jak oryginalna wersja tych sneakersów, mają one obecnie zamszowe elementy umiejscowione na siateczkowej cholewce. Z boku cholewki możemy dostrzec dobrze nam już znane z wielu modeli butów Adidas trzy paseczki, jednak w tym przypadku producent wyróżnia, że te są delikatne w dotyku, o skórzanej teksturze. Na jednym z nich możemy dostrzec dodatkowo wyszyty napis NEW YORK, dla tych, którzy mieliby wątpliwość z jakim modelem mają do czynienia. Opisując model New York nie można pominąć pianki EVA, z której została wykonana podeszwa. To ona odpowiada za komfort chodzenia i biegania oraz odpowiednią amortyzację tych butów. Bardzo ciekawym detalem, który znajdziemy tylko w modelu NY jest siateczkowa struktura na powierzchni podeszwy bocznej. Wygląda ona z daleka jak pleciona makatka, co nadaje całości retro stylu. Innym ciekawym elementem tych butów sportowych są niebanalne dziurki na sznurowadła w kształcie literek „U”, które wystają w szeregu z krawędzi cholewki. Model Adidas New York posiada także wkładkę OrthoLite, która odpowiada za maksymalne uczucie wygody i stwarza dla stóp idealne środowisko do przebywania nawet przez cały dzień. Podeszwa zewnętrzna jest pokryta od spodu gumową warstwą dla wzmocnienia przyczepności. Nie dziwimy się, że model ten wrócił do łask i znów szczyci nas swoją obecnością. Możemy go aktualnie nabyć w takich wersjach kolorystycznych, jak granat czy czerwień. Poczujcie w nich moc Wielkiego Jabłka!

new-york

Adidas Los Angeles

Ostatni bohater na naszej liście (choć wcale nie najgorszy!). Model Adidas Los Angeles, podobnie jak jego opisywany poprzednik – Adidas New York, był jednym z elementów kolekcji „Adidas North America” z lat osiemdziesiątych. Dokładniej mogliśmy zobaczyć model Los Angeles na olimpiadzie mającej miejsce w 1984 roku. Model ten to doskonałe połączenie elementów biegowych buta z tym, co najfajniejsze w sneakersach idealnych do noszenia po ulicach miast. To, czym charakteryzuje się model Los Angeles to cholewka wykonana z materiału o strukturze siateczki. Dzięki temu stopa tkwiąca w środku buta ma przez cały czas zapewniony dopływ powietrza i aktualnej, wiosennej aury. Model Los Angeles poznamy również po podeszwie zewnętrznej o falistym kształcie. Zwiększenie powierzchni uzyskane w wyniku takiego zabiegu daje lepszą przyczepność do wszelkiego rodzaju podłoża, dzięki czemu w modelu Adidas Los Angeles każdy biegacz może rozwinąć swoją najlepszą prędkość. Paski na bocznej stronie cholewki zostały wykonane z woskowej warstwy nałożonej na materiał. Tak jak w przypadku modelu New York, także tutaj znajdziemy podpis Los Angeles na jednym z nich. Obecnie możecie dostać odświeżone wersje modelu Los Angeles w sklepach ze sneakersami, w odsłonie białej, czarnej, stalowej oraz czarno-białej, z kontrastującą podeszwą. Warto wspomnieć, że ona również została wykonana z pianki EVA. Aktualne wersje Adidas LA są minimalistycznymi wariantami oryginalnej jego odsłony. Sznurowadła są wykonane z bawełny, a podeszwa została wyprofilowana tak, aby zapewnić komfort chodzenia i biegania. Całość butów Los Angeles jest niezwykle lekka – wizualnie i wagowo. Są dokładnym odwzorowaniem stylu bycia i życia znanego nam z zachodniego wybrzeża U.S.A.

los-angeles

Related Posts